Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna po Polskim Ładzie
Spółki komandytowe straciły na popularności po objęciu ich podatkiem CIT w 2021 roku. Rozwiązania w ramach Polskiego Ładu mogą częściowo przywrócić sens ich zawiązywania. Przedsiębiorcy jednak coraz częściej skłaniają się ku innej spółce osobowej – komandytowo-akcyjnej.
W 2021 roku spółki komandytowe zostały objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Wówczas wielu przedsiębiorców uznało, że ta forma spółki osobowej straciła zasadnicze zalety, co doprowadziło do fali przekształceń w spółki z o.o. Tymczasem zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu mogą spowodować, że spółki komandytowe wrócą do łask.
Podstawowe cechy spółki komandytowej
Spółka komandytowa jest typem spółki prawa handlowego, którą zalicza się do kategorii spółek osobowych. Nie posiada osobowości prawnej, jednak posiada zdolność do bycia podmiotem obowiązków prawnych, w związku z czym może m. in. nabywać nieruchomości czy zawiązywać umowy pożyczkowe. W spółce komandytowej wyróżniamy dwie kategorie wspólników – komandytariusza, którego charakteryzuje ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania spółki i (z pewnymi zastrzeżeniami) brak aktywnego działania w imieniu spółki oraz komplementariusza, który reprezentuje spółkę i odpowiada za jej zobowiązania całym swoim majątkiem. W charakterze komplementariusza zwykle występuje spółka z o.o., co pozwala istotnie ograniczyć odpowiedzialność wszystkich wspólników. Spółka komandytowa bywała często pierwszym wyborem firm rodzinnych, gdyż łączyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta